Program Operacyjny Inteligentny Rozwój oferuje szerokie możliwości rozwoju dla przedsiębiorców. Nasza firma świadczy usługi doradcze związane z wdrażaniem działalności eksportowej, dlatego też przygotowaliśmy listę projektów, w których możliwe jest dofinansowanie działań proeksportowych. Prosimy o zapoznanie się z szansami jakie dają poszczególne poddziałania.
Go to Brand w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
Poddziałanie 3.3.3 Go to Brand.PL służy wsparciu promocji i internacjonalizacji polskich marek eksportowych poprzez dotacje z UE. Jest to działanie perspektywy finansowania 2014-2020 najbardziej zbliżone do działania 6.1 Paszport do Eksportu oraz poddziałania 6.5.2 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Projekt skierowany jest do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Koszty kwalifikowane
Możliwe koszty kwalifikowane w ramach projektu Go to Brand.PL to:
- koszty związane z wynajmem, budową i obsługą stoiska wystawowego na potrzeby targów;
- koszty usług doradczych związanych z internacjonalizacją;
- koszty szkolenia związane z umiędzynarodowieniem;
- koszty wynikające z podróży służbowych pracowników firmy uczestniczącej w targach;
- koszty transportu oraz ubezpieczenia, zarówno pracowników jak i eksponatów;
- koszty rezerwacji miejsc wystawowych;
- koszty reklamy w mediach targowych;
- koszty organizacji wystaw, pokazów i degustacji w celu promocji marki;
- koszty wynikające z udziału w kongresach i konferencjach;
- koszty informacyjne i promocyjne związane z działaniami w ramach promocji.
Branże działalności
Wsparcie programu Go to Brand ma na celu umiędzynarodowienie polskich firm z sektora MŚP. Ministerstwo Rozwoju wybrało 12 branż, w ramach których realizowane są branżowe programy promocji. Przedsiębiorcy, którzy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach działania 3.3.3 Go to Brand powinni prowadzić działalność gospodarczą zgodną z poniższymi branżami:
- Biotechnologia i farmaceutyka,
- Budowla i wykańczanie budowli,
- Części samochodowe i lotnicze,
- IT/ICT,
- Jachty i łodzie,
- Kosmetyki,
- Maszyny i urządzenia,
- Meble,
- Moda polska,
- Polskie specjalności żywnościowe,
- Sektor usług prozdrowotnych,
- Sprzęt medyczny.
Kwalifikowalność firmy w ramach danej branży jest oparta na kodach PKD wpisanych do dokumentu rejestrowego przedsiębiorstwa.
Termin naboru
Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, nabór wniosków na poddziałanie 3.3.3 Go to Brand.PL rozpoczął się 11 lutego 2020 roku, natomiast zakończył się 11 marca 2020 roku.
Nabór wniosków na konkurs promujący udział Polski w Światowej Wystawie Expo 2020 ze względu na sytuację został przesunięty na rok 2021 i rozpoczął się 26 lutego 2021 roku, natomiast zakończył się 29 marca 2021.
Budżet poddziałania
Alokacja przeznaczona na konkurs poddziałania 3.3.3 Go to Brand.PL wynosi 300 000 000 złotych na 15 województw, tzn. bez województwa mazowieckiego.
Z kolei alokacja przeznaczona na konkurs promujący udział Polski w Światowej Wystawie Expo 2020 w Dubaju wynosi 15 000 000 złotych dla województwa mazowieckiego i 35 000 000 złotych dla pozostałych 15 województw. Konkurs promuje udział Polski w Światowej Wystawie Expo 2020 i powstał w celu wzmocnienia kontaktów gospodarczych Polski z ZEA i innymi krajami Zatoki Perskiej. Przedsiębiorca biorący udział w Expo 2020 jest zobowiązany do udziału w Polsko-Emirackim Forum Gospodarczym i może wziąć udział w Polish Games Show.
Poziom dofinansowania
W 2020 r. w zależności od formy dofinansowania oraz wielkości przedsiębiorstwa, możliwy maksymalny poziom dofinansowania wynosi odpowiednio 50% w przypadku pomocy publicznej lub pomocy publicznej i de minimis oraz od 60% do 85%, gdy wnioskodawca wybierze tylko pomoc de minimis. Podobnej tendencji można się spodziewać przy najbliższym naborze w 2021 roku. Najnowsze informacje na temat wysokości budżetu poddziałania oraz maksymalnego poziomu dofinansowania zostaną zaktualizowane po ogłoszeniu konkursu przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Portalu Promocji Eksportu.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z opracowaniem wniosków oraz wymaganych dokumentów, a także późniejszym rozliczeniem dotacji w ramach programu Go to Brand.PL.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, opracowaniem modelu biznesowego, a także późniejszym rozliczeniem projektu w ramach działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP
Bony na cyfryzację w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
Działanie 6.2 Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację służy wsparciu cyfryzacji polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z sektora MŚP poprzez dotacje z UE. Jest to działanie perspektywy finansowania 2014-2020 POIR, które ma na celu zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych i pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym pandemią koronowirusa. Koszty kwalifikowane Możliwe koszty kwalifikowane w ramach projektu Bony na cyfryzację to:
- koszty związane z zakupem lub licencjonowaniem oprogramowania;
- koszty związane z usługami niezbędnymi do wdrożenia rozwiązania cyfryzacyjnego;
- koszty związane z zakupem środków trwałych niezbędnych do wdrożenia cyfryzacji;
- koszty dostosowania modelu działalności przedsiębiorstwa w wyniku pandemii koronawirusa;
Branże działalności
O dofinansowanie w ramach działania 6.2 Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które ucierpiały przez pandemię COVID-19.
Termin naboru
Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, nabór wniosków na poddziałanie 6.2 Bony na cyfryzację rozpocznie się 20 września 2021 roku i zakończy 20 października 2021 roku.
Budżet poddziałania
Przewidziana alokacja przeznaczona na konkurs wynosi 110 000 000 złotych. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych to 300 000 złotych w formie ryczałtu.
Poziom dofinansowania
Możliwy maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85%. Najnowsze informacje na temat wysokości budżetu działania oraz maksymalnego poziomu dofinansowania zostaną zaktualizowane po ogłoszeniu konkursu przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 6 września 2021 roku.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie oraz wymaganych dokumentów a także późniejszym rozliczeniem projektu w ramach działania 6.2 Bony na cyfryzację.
Polskie Mosty Technologiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój
Działanie Polskie Mosty Technologiczne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój realizowanego w latach 2018-2023 skierowane do przedsiębiorców z województwa mazowieckiego ma wesprzeć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ekspansji na rynki zagraniczne. Projekt służy opracowaniu i wdrożeniu nowego modelu biznesowego w przedsiębiorstwach ze względu na rozszerzenie działalności na rynkach zagranicznych: Malezji, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, USA, Tajwanu i Kenii.
Rodzaje kosztów kwalifikujących się do dofinansowania
Koszty kwalifikowane ujęte w regulaminie działania Polskie Mosty Technologiczne dotyczą udziału w międzynarodowych targach i wystawach lub misjach gospodarczych. Co więcej, obejmują godne uwagi usługi doradcze w celu opracowania nowego modelu biznesowego. Strategia wdrożenia przedsiębiorstwa na wskazane rynki docelowe zostaje określona w nowym modelu biznesowym który zostaje zaprezentowany we wniosku. Dofinansowanie dotyczy również pokrycia kosztów innych usług komplementarnych względem zakupionych usług doradczych.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się przede wszystkim:
- świadczone przez doradców zewnętrznych usługi doradcze, które obejmują przede wszystkim opracowanie nowego modelu biznesowego;
- inne usługi komplementarne względem zakupionych usług doradczych;
- koszty specyficzne udziału w międzynarodowych targach i wystawach lub misjach gospodarczych;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie praw majątkowych i licencji oraz doradztwo z tym związane;
Termin naboru wniosków
Rozpoczęto nabory wniosków:
- 28 czerwca – 2 sierpnia – USA, Meksyk oraz Kenia;
- 9 lipca – 12 sierpnia – Malezja, Tajwan i Arabia Saudyjska.
Budżet projektu
Maksymalna kwoty dofinansowania dla wnioskodawcy w ramach działania Polskie Mosty Technologiczne to 180 000,00 PLN w postaci pomocy de minimis.
Intensywność dofinansowania projektu
- Maksymalne dofinansowanie dla regionów ciechanowsko-połockiego, ostrołęcko-siedleckiego, radomskiego oraz warszawskiego wschodniego wynosi 55% kosztów kwalifikowanych.
- Maksymalne dofinansowanie dla regionu warszawskiego zachodniego wynosi 40% kosztów kwalifikowalnych.
- Maksymalne dofinansowanie dla miasta stołecznego Warszawa wynosi do 30% kosztów kwalifikowalnych.
- Maksymalne dofinansowanie w przypadku pomocy do minimis wynosi 80% kosztów kwalifikowanych.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, opracowaniem modelu biznesowego, a także późniejszym rozliczeniem projektu w ramach działania 3.3 Polskie Mosty Technologiczne i Innowacje w MŚP.