Program Operacyjny Polska Wschodnia oferuje szerokie możliwości rozwoju dla przedsiębiorców. Nasza firma świadczy usługi doradcze związane z wdrażaniem działalności eksportowej, dlatego też przygotowaliśmy listę projektów, w których możliwe jest dofinansowanie działań proeksportowych. Prosimy o zapoznanie się z szansami jakie dają poszczególne poddziałania.
Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia
Działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ma przyczynić się do rozwoju firm z obszaru Polski Wschodniej. Projekt służy opracowaniu i wdrożeniu nowego modelu biznesowego w przedsiębiorstwach ze względu na rozszerzenie działalności zwłaszcza na rynkach zagranicznych. Wnioski o dofinansowanie składają przede wszystkim firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z województw Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy z województwa lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego oraz także warmińsko-mazurskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie do 29 czerwca 2022 roku.
Rodzaje kosztów kwalifikujących się do dofinansowania
Koszty kwalifikowane ujęte w regulaminie działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP dotyczą również udziału w międzynarodowych targach i wystawach lub misjach gospodarczych. Co więcej, obejmują godne uwagi usługi doradcze w celu opracowania nowego modelu biznesowego. Wdrożenie przedsiębiorstwa na wskazane rynki docelowe zostaje określone w nowym modelu biznesowym, więc to przede wszystkim on zostaje zaprezentowany we wniosku. Dofinansowanie dotyczy również pokrycia kosztów innych usług komplementarnych względem zakupionych usług doradczych. Reasumując, usługi komplementarne obowiązują ze względu na usługi świadczone przez wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne.
Koszty kwalifikowane
Do kosztów kwalifikowanych zalicza się przede wszystkim:
- świadczone przez doradców zewnętrznych usługi doradcze, które obejmują przede wszystkim opracowanie nowego modelu biznesowego. W związku z tym uznanie kosztów zawiera się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
- inne usługi komplementarne względem zakupionych usług doradczych;
- koszty specyficzne udziału w międzynarodowych targach i wystawach lub misjach gospodarczych;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie praw majątkowych i licencji oraz doradztwo z tym związane.
Termin naboru wniosków
Zgodnie z informacjami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nabór wniosków na działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP rozpocznie się 5 maja 2022 roku, natomiast zakończenie naboru przewidziane jest na 29 czerwca 2022 roku. Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu wynosi 50 dni od dnia zamknięcia naboru wniosków.
Budżet projektu
Alokacja w ramach działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP w 2022 roku wynosi 50 000 000 złotych. Maksymalne kwoty dofinansowania dla wnioskodawcy:
- 900 000 złotych jeżeli co najmniej jeden rynek docelowy wybrany w projekcie jest spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
- 610 000 złotych jeżeli rynki docelowe wybrane w projekcie to wyłącznie rynki z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
Intensywność dofinansowania projektu
Przyznane dofinansowanie dotyczy pokrycia kosztów związanych z nabyciem wartości niematerialnych i prawnych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji w związku z tym wynosi maksymalnie 200 000 złotych. Nabycie środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości wynosi w rezultacie nie więcej niż 200 000 złotych. Dofinansowanie kosztów związanych z pokryciem kosztów usług doradczych dotyczących opracowania nowego modelu biznesowego wynosi maksymalnie 30 000 złotych.
Maksymalne dofinansowanie w przypadku pomocy do minimis wynosi 85% kosztów kwalifikowanych. W odróżnieniu od przykładu wcześniejszego maksymalne dofinansowanie w przypadku pomocy publicznej nie przekracza 50% wartości kosztów kwalifikowanych.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie, opracowaniem modelu biznesowego, a także późniejszym rozliczeniem projektu w ramach działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP
Działanie 1.4 Wzór na konkurencję podzielony jest na dwa etapy, które stanowią dwa odrębne projekty.
Etap pierwszy – Audyt wzorniczy
Wzór na konkurencję
Działanie 1.4 Wzór na konkurencję Etap I w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ma na celu przeprowadzenie audytu wzorniczego, a zwłaszcza zwiększenia wykorzystywania wzornictwa w działalności przedsiębiorstwa. Wydaje się, że może stać się przyczyną wzrostu konkurencyjności. Oferta działania skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorstw z sektora MŚP, działających w makroregionie Polska Wschodnia. Oferta skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców z województwa lubelskiego, jak również podlaskiego i podkarpackiego, także świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Koszty kwalifikowane
Działaniami specyficznymi, które mogą zostać dofinansowane z funduszy unijnych w ramach działania 1.4 Wzór na konkurencję Etap I są usługi doradcze. Konkludując, usługi świadczą doradcy zewnętrzni, dla wyjaśnienia usługi są związane z przeprowadzeniem audytu wzorniczego i przygotowaniem strategii wzorniczej.
Budżet projektu
Alokacja na realizację działania 1.4 Wzór na konkurencję wynosi 5 000 000 złotych. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 000 złotych, tak więc jego intensywność to 85% kosztów kwalifikowanych.
Nasze usługi
Świadczymy usługi związane z przygotowaniem wniosku oraz opracowaniem strategii wzorniczej, potrzebnych do otrzymania dofinansowania w ramach projektu 1.4 Wzór na konkurencję.
Wzornictwo przemysłowe
Poniżej znajdują się dwie audycje na temat działania 1.4 Wzór na konkurencję. Profesor Michał Stefanowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie opowiada w zamyśle o wzornictwie przemysłowym oraz korzyściach płynących z jego zastosowania w przedsiębiorstwie produkcyjnym:
Czym jest wzornictwo przemysłowe i dlaczego jest tak ważne?
Wzornictwo przemysłowe: o korzyściach jakie daje praca z projektantem.
Etap drugi – Wdrożenie strategii wzorniczej
Działanie 1.4 Wzór na konkurencję Etap II w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia ma za zadanie wzmocnić pozycję rynkową oraz konkurencyjność firm, przy wykorzystaniu umiejętnego zarządzania wzornictwem, co przełoży się na wdrożenie nowych produktów na rynek. Projekt skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z obszaru Polski Wschodniej i dotyczy Wnioskodawców z województwa lubelskiego i podlaskiego, jak również podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego, którzy prawidłowo spełnili założenia z etapu I konkursu.
Koszty kwalifikowane
W ramach Działanie 1.4 Wzór na konkurencję Etap II dofinansować można trzy rodzaje kosztów: koszty usług doradczych, koszty realizacji inwestycji i zabezpieczenia zaliczki. Maksymalna wysokość intensywności dofinansowania poszczególnych rodzajów kosztów zależy od wielkości przedsiębiorstwa oraz województwa działalności przedsiębiorstwa i realizacji projektu. Poniższe zestawienie najlepiej przedstawia opisane zależności.
Tabela 1. Rodzaj kosztu w intensywności dofinansowania projektu
Rodzaj kosztu |
Maksymalna intensywność dofinansowania projektu |
||
I. koszty usług doradczych związane z wdrożeniem strategii wzorniczej z etapu I |
50% |
||
II. koszty realizacji inwestycji początkowej obejmują również:
|
Województwo |
Wielkość przedsiębiorstwa |
|
Mikro i małe |
Średnie |
||
|
70% |
60% |
|
|
55% |
45% |
|
III. Koszty ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki wypłacanej zwłaszcza na rzecz MŚP |
|
70% |
60% |
|
55% |
45% |
Rodzaje kosztów i wysokość dofinansowania
I. Jednakże dofinansowanie projektu w przypadku kosztów usług doradczych związanych z wdrożeniem strategii wzorniczej z etapu I uzyskuje maksymalną intensywność 50%.
II. Dofinansowanie projektu w przypadku kosztów realizacji inwestycji początkowej obejmujących:
- środki trwałych innych niż nieruchomości;
- wartości niematerialne i prawne w formie patentów, licencji, innymi słowy know-how oraz innych praw własności intelektualnej, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
- wykorzystanie wyłącznie w przedsiębiorstwie przedsiębiorcy otrzymującego pomoc,
- w rezultacie podlegają amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,
- nabycie przede wszystkim następuje od osób trzecich niepowiązanych z przedsiębiorcą, tak więc odbywa się na warunkach rynkowych,
- będą stanowić aktywa przedsiębiorcy otrzymującego pomoc i zwłaszcza pozostaną związane z projektem oraz na ten skutek pozostaną w jego przedsiębiorstwie przez co najmniej 3 lata od dnia zakończenia realizacji projektu.
w przypadku województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego dla mikro i małych przedsiębiorstw wynosi 70%, natomiast dla średnich 60% . Dla województwa świętokrzyskiego i odpowiednio 55% dla mikro i małych przedsiębiorstw i 45% dla średnich.
III. Ponieważ maksymalna intensywność dofinansowania projektu w przypadku kosztów ustanowienia i utrzymania zabezpieczenia zaliczki wypłacanej na rzecz MŚP jest identyczne jak w przypadku podpunktu II. Jak również 70% dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz 60% dla średnich, w przypadku województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego. Reasumując, dla województwa świętokrzyskiego wynosi odpowiednio 55% dla mikro i małych i 45% dla średnich.
Termin naborów
Wnioskując, termin składania wniosków w ramach II etapu działania 1.4 Wzór na konkurencję zostanie ogłoszony w pierwszej kolejności przez PARP. Przewidywany termin naboru wniosków przypada na grudzień 2020 roku.
Budżet działania
Kwotą, która została przeznaczona na dofinansowanie w ramach projektu to 250 000 000 złotych. Dla wyjaśnienia maksymalna kwota dofinansowania, jaką mogą otrzymać przedsiębiorcy to 3 000 000 złotych.
Nasze usługi
Podobnie jak w działaniu 1.2 Internacjonalizacja MŚP świadczymy usługi związane z opracowaniem wniosku oraz doradztwem biznesowym w czasie wdrażania strategii wzorniczej z etapu I konkursu.
Piotr Snopek
piotr.snopek@paszportdoeksportu.pl
tel.: +48 22 18 81 755
mob. 885 981 990
Kontakt
tel.: +48 22 18 81 595
fax: +48 22 25 02 770
biuro@paszportdoeksportu.pl
Aktualności
- Nowy nabór do projektu Polskie Mosty Technologiczne5 kwietnia 2022 - 18:37
- Ostatni nabór wniosków dla działania 1.2. Internacjonalizacja MŚP5 kwietnia 2022 - 11:41