Nowy nabór do projektu Polskie Mosty Technologiczne

6 kwietnia 2022 ogłoszono drugi nabór do projektu Polskie Mosty Technologiczne zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH). Działanie dotyczy projektów związanych z internacjonalizacją na rynek USA. Celem projektu Polskie Mosty Technologiczne jest wsparcie promocji i internacjonalizacji innowacyjnych polskich przedsiębiorstw oraz zapewnienie wsparcia w procesie umiędzynarodowienia na rynku USA mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom z wszystkich sektorów kwalifikujących się do otrzymania pomocy de minimis i posiadających innowacyjny produkt, usługę bądź technologię.

W ramach projektu Polskie Mosty Technologiczne przedsiębiorca otrzyma wsparcie w wysokości do 150 tys. złotych, z których 120 tys. złotych posłuży do wydatkowania na rynku zagranicznym. Biorący udział w projekcie mogą też liczyć między innymi na 40 godzin konsultacji z ekspertem w celu stworzenia strategii ekspansji, 30 dni udostępnienia miejsca do pracy i urządzeń biurowych w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH w wybranym kraju oraz na wsparcie merytoryczne i operacyjne pracowników Centrali i Zagranicznych Biur Handlowych (ZBH), którzy m.in. umówią spotkania z potencjalnymi partnerami/kontrahentami/inwestorami.

Wnioski można składać do 6 maja 2022 roku.

Ostatni nabór wniosków dla działania 1.2. Internacjonalizacja MŚP

Od 5 maja 2022 r. rusza nabór w ostatnim konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla działania 1.2 PO PW Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Konkurs służy zwiększeniu aktywności małych i średnich przedsiębiorstw i umożliwia uzyskanie wsparcia doradczego w zakresie internacjonalizacji i przygotowania oferty przedsiębiorstwa dotyczącej eksportu. 1.2 PO PW Internacjonalizacja MŚP umożliwia aktywne poszukiwanie partnerów biznesowych oraz wprowadzenie przedsiębiorstwa na wybrane rynki docelowe. Konkurs dotyczy wyłącznie makroregionu Polski Wschodniej na rynkach międzynarodowych.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez PARP nabór wniosków na działanie 1.2 Internacjonalizacja MŚP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia rozpocznie się 5 maja 2022 roku i zakończy 29 czerwca 2022 roku.

Alokacja środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie wynosi 50 000 000 złotych. W tegorocznym naborze maksymalna kwota dofinansowania została podniesiona do 900 000 złotych (w przypadku wybrania co najmniej jednego rynku docelowego internacjonalizacji spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii) i do 610 000 złotych (w przypadku wybrania wyłącznie rynków docelowych internacjonalizacji z Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii). Konkurs obejmuje pozyskanie dofinansowania kosztów usług doradczych związanych z opracowaniem nowego modelu biznesowego i szkoleń. Dofinansowanie dotyczy udziału w imprezach targowych, a także nabycia środków trwałych za wyłączeniem nieruchomości.

Webinarium: Polskie Mosty Technologiczne

28 marca o godz.10:00 odbędzie się webinarium informacyjne dotyczące rozpoczęcia jednego z ostatnich naborów wniosków firm MŚP do projektu Polskie Mosty Technologiczne realizowanego w latach 2018-2023. Nabór będzie dotyczył projektów związanych z internacjonalizacją na rynek USA.

Podczas webinarium przedsiębiorcy zapoznają się z dokumentacją dotyczącą naboru i podstawowymi informacjami o projekcie, o ofercie produktowej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz o specyfice rynku Stanów Zjednoczonych. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję poznać przykłady success story oraz wziąć udział w konsultacjach z ekspertami.

Termin rejestracji upływa 25 marca o godz. 12:00

Nowy konkurs: Robogrant – proponowane warunki interwencji

W marcu 2022 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosi pierwszy nabór w ramach konkursu „Robogrant – proponowane warunki interwencji”. Wsparcie zostanie skierowane do przedsiębiorstw produkcyjnych z branży przemysłowej.

Konkurs Robogrant ma zachęcić firmy do inwestycji w rozbudowę parków maszynowych poprzez zakup nowych maszyn co pozwoli na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych. Maksymalne dofinansowanie wyniesie 1 mln zł. Dotację będzie można łączyć z ulgą na robotyzację a środki pozyskane w ramach konkursu będą stanowiły pomoc de minimis.

Szczegółowe informacje przedstawimy tuż po ogłoszeniu konkursu.