Polska Wschodnia – dlaczego warto skorzystać z dofinansowania?
W ramach programów wspierających rozwój państw Unii Europejskiej, finansowanych ze środków unijnych, w Polsce realizowany jest między innymi Program Operacyjny Polska Wschodnia. Czy warto z niego skorzystać i dla kogo jest on przeznaczony?
POPW
Program Operacyjny Polska Wschodnia jest dodatkowym, ukierunkowanym również terytorialnie instrumentem wspierającym pod względem też finansowym 5 województw:
- lubelskie,
- podlaskie,
- podkarpackie,
- świętokrzyskie,
- warmińsko-mazurskie.
Jego celem jest zwłaszcza wzmacnianie i uzupełnianie działań, takie jak prowadzone są w ramach regionalnych oraz krajowych programów operacyjnych. Dąży też do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności makroregionu Polski Wschodniej poprzez wspieranie:
- sektora MŚP w zakresie zwłaszcza działalności proinnowacyjnej,
- tworzenia nowych, lub też innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce Wschodniej,
- ponadto tworzenia nowych modeli biznesowych, które pozwolą na umiędzynarodowienie działalności sektora MŚP,
- zwłaszcza poprawy efektywności układów transportowych oraz zrównoważonego transportu miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych,
- tak też i zwiększenie dostępności do infrastruktury transportowej.
Działania proeksportowe
W ramach PO Polska Wschodnia podejmowane są projekty w Działaniu 1.2 Internacjonalizacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw, w celu zwiększenia aktywności gospodarczej podmiotów pochodzących z Polski Wschodniej na różnych rynkach międzynarodowych. Przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w konkursach organizowanych w tym działaniu, zyskując tam wsparcie od instytucji unijnych i krajowych w postaci doradztwa przy diagnozowaniu potencjału przedsiębiorstwa w zakresie internacjonalizacji, przygotowania firmy oraz jej oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania zagranicznych partnerów biznesowych.
W tym celu wsparcie w szczególności kierowane jest do małych i średnich przedsiębiorstw w efekcie inicjujących działalność eksportową na danym rynku. Obejmuje ono kompleksowe, indywidualne, profilowane pod odbiorcę docelowego działania, które wiążą się z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego w małych i średnich przedsiębiorstwach, w nawiązaniu z internacjonalizacją działalności.
Etap I
Beneficjenci objęci wsparciem na dwóch etapach projektów. Etap I obejmujący również:
- usługi doradcze w zakresie opracowania zwłaszcza nowego modelu biznesowego,
- jak również analizę możliwości eksportowych firmy,
- tak też wskazanie rynków docelowych,
- identyfikację w zamiarze pozyskania kontrahentów zagranicznych,
- utworzenie także koncepcji wejścia na rynek zagraniczny,
- wybór narzędzi oraz metod marketingowych,
- wskazanie rekomendacji do reorganizacji przedsiębiorstwa, przygotowujące do działalności eksportowej,
- a także proponowanie możliwych źródeł finansowania działalności eksportowej.
Etap II
Etap II, w którym wsparcie ukierunkowane zostanie dla zagwarantowania beneficjentom dostępu do usług doradczych. Dotyczy również też zakup wartości niematerialnych i prawnych związanych ze wdrażaniem modelu biznesowego przygotowanego na I etapie projektu. Ponadto:
- próba nawiązania kontaktu z wyselekcjonowanymi partnerami zagranicznymi oraz pomoc przy prowadzeniu negocjacji handlowych,
- informacje dotyczące przygotowania produktu do potrzeb rynku docelowego,
- doradztwo biznesowe i prawne dotyczące budowy kanałów dystrybucji,
- marketing,
- zakup oprogramowania, które pozwoli na zautomatyzowanie procesów biznesowych w związku z przygotowaniem do internacjonalizacji działalności – do 20 proc. wydatków kwalifikowanych,
- wsparcie na udział w zagranicznych targach
Podsumowanie
Jak również możliwość skorzystania z PO Polska Wschodnia i uzyskania dofinansowania oraz wsparcia merytorycznego od ekspertów wydaje się interesujący. Ponadto maksymalny poziom procentowy dofinansowania UE wydatków kwalifikowanych na poziomie projektu wynosi 80 proc. W pierwszym etapie beneficjenci mogą otrzymać do 50 tys. zł dofinansowania, a w drugim nawet 500 tys. zł, przy wkładzie własnym wynoszącym 20 proc.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!