Cel dofinansowania w rozwoju eksportu

ue 300x165 Cel dofinansowania w rozwoju eksportu

Rozwój działalności eksportowej, przyczyniający się do internacjonalizacji przedsiębiorstw w Polsce, jest jednym z celów, jakie realizowane są w ramach perspektyw budżetowej 2014-2020 Unii Europejskiej. Na co właściwie można otrzymać dofinansowanie w rozwoju eksportu w poszczególnych Programach Operacyjnych UE?

Polskie przedsiębiorstwa prowadzące działalność eksportową, mogą pozyskać finansowanie bezzwrotne dla swoich projektów w ramach wielu programów krajowych i europejskich. Wśród nich można wymienić:

  • Regionalne Programy Operacyjne,
  • Program GO_GLOBAL,
  • Program Go to Brand – Działanie 3.3.3,
  • Program Operacyjny Polska Wschodnia.

Programy kierowane są zarówno do tych podmiotów, które zamierzają internacjonalizować prowadzoną działalność gospodarczą, jak i do tych, które już aktywnie działają na rynkach zagranicznych.

Dotacje z programów regionalnych

W przypadku Programów Regionalnych, w zależności od województwa, w którym są realizowane, można uzyskać pieniądze na ogólnie rozumiany rozwój eksportu. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. łódzkiego, Działania II.2 Internacjonalizacja przedsiębiorstw, Poddziałanie II.2.1 Modele biznesowe MŚP, polskie przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotacje na zwiększanie międzynarodowej działalności, co ma przyczynić się docelowo do wzrostu obrotów w handlu zagranicznym. Podejmowane działania mogą dotyczyć:

  • opracowania nowego modelu biznesowego przedsiębiorstwa, które chce wejść na rynki zagraniczne;
  • wdrożenia opracowanego uprzednio modelu biznesowego przedsiębiorstwa poprzez m.in. udział w imprezach targowych i wystawienniczych zagranicznych lub krajowych o charakterze międzynarodowym, bądź dobór partnerów biznesowych na rynkach docelowych.

W Małopolsce realizowane jest zaś Poddziałanie 3.3.2 Aktywność Międzynarodowa Małopolskich MŚP. Ukierunkowane jest ono na zwiększenie aktywności i rozpoznawalności małopolskich MŚP na rynkach zagranicznych. Wsparciem zostaną objęte projekty z zakresu:

  • opracowania i wdrożenia nowych modeli biznesowych przedsiębiorstw, zwłaszcza tych dotyczących internacjonalizacji;
  • opracowania strategii działalności międzynarodowej,
  • udziału w targach i wystawach zorientowanych na rynki zagraniczne,
  • nabycia specjalistycznych usług doradczych z zakresu umiędzynaradawiania działalności;
  • uzyskania dokumentów i certyfikatów uprawniających wprowadzenie produktów i usług na rynki zagraniczne;
  • dostosowania produkcji bądź usługi do wymagań wybranych rynków zagranicznych.

Od końca marca 2016 roku małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły składać wnioski o dofinansowanie rozwijania działalności eksportowej w ramach RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego Poddziałania 1.3.5 Usługi dla MŚP. Dofinansowanie można otrzymać na usługi związane z umiędzynarodowieniem firmy, tj. na skorzystanie z usług doradczych, informacyjnych czy organizacyjnych w przypadku udziału przedsiębiorstwa w międzynarodowych targach, wystawach czy misjach gospodarczych.

Dotacje z pozostałych programów eksportowych

Program krajowy GO_GLOBAL pozwala pozyskać dofinansowanie na opracowanie pełnej strategii internacjonalizacji, biznesplanu lub programu rozwoju innowacyjnej firmy, łącznie z analizą rynków międzynarodowych i identyfikacją kluczowych klientów oraz partnerów. Beneficjenci mogą korzystać z trenerów i coachów w zakresie wymogów prawnych i kulturowych rynku, przygotowania ofert do negocjacji, z pomocy doradców biznesowych ds. rozwoju rynków innowacyjnych oraz z profesjonalnej wyceny ofert przez Venture Capital. Beneficjenci skorzystają z warsztatów z udziałem potencjalnych inwestorów finansowych i będą mogli rozpocząć współpracę w zakresie badań i rozwoju lub produkcji.

Celem programu krajowego Go_Global.pl jest wszechstronne wsparcie polskich przedsiębiorstw w działaniach skierowanych na zwiększanie skali komercjalizacji na rynkach światowych, wyników badań naukowych i prac rozwojowych. Program realizowany jest w latach 2015-2017 i stanowi kontynuację pilotażowego przedsięwzięcia rozpoczętego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2012 roku. W kwietniu 2016 roku zaplanowano nowy nabór wniosków do tego programu.

W Działaniu 3.3.3 Go To Brand, realizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, przedsiębiorcy rozwijający swoje firmy na rynkach zagranicznych będą mogli uzyskać wsparcie w przeprowadzeniu branżowych programów promocji oraz programów promocji o charakterze ogólnym. Celem tego działania jest zwiększenie ilości eksportowanych dóbr i usług innowacyjnych w branżach zaliczanych do Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. W ramach działania będą dofinansowane projekty przedsiębiorstw prowadzących działalność eksportową, samodzielną działalność badawczo-rozwojową, posiadających innowacyjne produkty lub usługi i które same kupiły lub wdrożyły odpowiednie rozwiązania innowacyjne. Przewidziano 50 proc. lub 85 proc. poziom dofinansowania projektów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.